ПЕРЕЯСЛАВ - МІСТО-МУЗЕЙ

Дата: 
25/09/2021
Цена: 
650 грн

Екскурсійний тур на 1 день

 25.09.2021

Чи є ще в Україні міста, де на кожну тисячу жителів припадає по одному музею? Є – це древній Переяслав. При своїх майже 30 тис. населення в місті функціонує 27 музеїв, об’єднаних в Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав». Тисячу років тому це була столиця найбільшого князівства, що входило до складу Київської Русі. В часи козаччини тут була дипломатична столиця Гетьманщини. А скільки історичних персонажів та відомих людей пов'язано з цим містом! Отже, на місці розберемось...

КИЇВ. 8:00 - від'їзд комфортабельним автобусом від ст метро «Палац Україна».

ПЕРЕЯСЛАВ. Знайомство з одним із найстаріших міст Русі, місто найцікавіших музеїв і старовинних церков. Тут прекрасна природа, гостинні жителі і маса цікавого для тих, хто цікавиться історією та культурою рідного краю. Це місто славиться своїми відомими жителями:- князь Володимир Мономах, Т. Г. Шевченко, гетьман Хмельницький, Г. С. Сковорода, Шолом Алейхем, Володимир Заболотний та інші. Сьогодні це не просто цікавий населений пункт. Переяслав-Хмельницькому присвоєно звання місто-музей. Тут просто унікальна концентрація цікавих і рідкісних експозицій в одному населеному пункті. 

  

Головний музей Переяслава розташовано в історичній споруді - житловому будинку початку ХІХ лікаря Козачковського, у якого двічі гостював Тарас Шевченко. Під час одного із перебувань, Тарас захворів і, вважаючи, що його дні скінчені, в своїй кімнатці в цьому будинку написав знаменитий "Заповіт". Саме тому цей музей присвячено "Заповіту Шевченка". Хоча тут не лише про Заповіт і Шевченка. Кілька експозиційних залів розповідають про історію міста і краю, демонструють рідкісні артефакти, серед яких особиста шабля Богдана Хмельницького.

  

Наступна наша зупинка присвячена знайомству з музейним зібранням, присвячениму життю й діяльності видатного українського архітектора Володимира Заболотного, яке займає колишній будинок родини Заболотних у місті Переяславі. У меморіальній експозиції містяться близько двох тисяч експонатів. Вони висвітлюють творчість і наукову діяльність В. Г. Заболотного, відображають його колекціонерські уподобання. Серед матеріалів, що репрезентують Володимира Заболотного як архітектора, особливо виділяються макет його найвідомішого твору – будівлі Верховної Ради України, а також написані олією на полотнах перспективи Хрещатика – складової частини нереалізованого конкурсного проекту повоєнної відбудови головної вулиці Києва. І якби не ідеологічні примхи тодішніх партійних босів, ми могли б мати зовсім інший Хрещатик в Києві. Який? От тут і довідаємося.

  

 

Є в Переяславі ще один унікальний музей – переяславський колегіум. У ньому викладав професор піїтики Григорій Сковорода. Тут видатний філософ написав велику кількість своїх творів (зокрема «Сад божественних пісень»). Наприкінці ХVІІІ століття колегіум перетворили на духовну семінарію. Нині у приміщеннях колишнього колегіуму (пам’ятка архітектури сер. ХVІІІ ст.) розташувався музей Григорія Савовича Сковороди. Музей висвітлює життя та творчість поета і філософа, його перебування на Переяславщині; частина експозиції присвячена історії Переяславського колегіуму, який був визначним центром освіти в Україні в XVIII ст. Тут ми побачимо відтворений клас часів Г. Сковориди, його робочий кабінет і цікаву бібліотеку зі стародруками.

  

А за три кілометри від центру Переяслава на нас чекає знайомство з першим скансенсеном на території України. Найяскравішою домінантою серед всіх музеїв, є скансен – музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини. Унікальність цього музею під відритим небом не викликає сумніву. Тут представлені не тільки звичні для таких комплексів сільські хати, зразки житла Київської Русі, а й цілих 5 старовинних храмів і найбільша в Україні колекція вітряків. Весь комплекс займає близько 30 га землі. Перша частина експозиції присвячена давнім часам. Тут археологія з часів палеоліту – Добраничівська стоянка древніх людей і колекція «половецьких баб», до часів Київської Русі. А основна частина музейного комплексу створює ілюзію справжнього села XIX – початку XX ст. Адже тут зібрані автентичні хати, господарські споруди, церкви, вітряки і навіть сільські школи, перенесені з територій Середньої Наддніпрянщини – Київщини, Полтавщини, Черкащини. Та й навколо споруд простір наповнено сільським колоритом, городами, садочками, які дбайливо доглядають працівники музею. І створюється враження, що тут дійсно живуть люди, обробляють землю, займаються ремесла, зберігають традиції, весело святкують і поважають Всевишнього… На думку більшості відвідувачів саме цей скансен можна вважати найбільш достовірним живим відтворення архітектури і побуту наших предків.

  

  

  

На території переяславського скансену є ще з півтора десятка невеликих тематичних музеїв, з яких ми відвідаємо Музей рушника і Музей хлібу. І все це нескінченне музейне різномаїття створено творчим колективом переяславських музейників, очолюваних невтомним ентузіастом своєї справи - заслуженим музейником і Героєм України Михайлом Івановичем Сікорським, про якого обов'язково згадаємо під час нашої подорожі.

КИЇВ. Повернення орієнтовно о 19:00.

 

ВАРТІСТЬ ТУРУ - від 650 грн

Вартість враховує:

-  транспортне обслуговування автобусом по маршруту;

-  гід на маршруті;

-  вхідні квитки та екскурсії в музеях;

-  страхування.

Додатково пропонується:

-  обід

 Бронювання: 0679094452 (Viber)